Як стригти овець?
Як стригти овець, коли і чим, точніше який спосіб стрижки вибрати? Ці питання, як завжди актуальні і цікавлять, в першу чергу, не досвідчених початківців господарів. Терміни проведення стрижки будуть залежати від того, до якої породи відносяться вівці, який їхній вік, враховують також кліматичні умови, а вибір інструментів залежить від уподобань і (або) фінансових можливостей власника.
Загальноприйнято, що напівтонкорунних овець і тонкорунних стрижуть 1 раз в рік. Овець і полугрубошерстних грубошерстних стрижуть двічі в рік, овець романівської породи, що належать до грубошерстной породі, можуть обстригати 3 рази на рік. Ягнят можна стригти по-різному і в основному це залежить від строків ягнения вівцематок. Якщо до весни вони вже досягли 6-ти місячного віку, то стригти вже можна починати, якщо ні, то тоді вона проводиться в рік. Взагалі ж терміни, в які потрібно починати стрижку встановлюються з урахуванням погоди на даний момент, оброслости і самої довжини вовни.
Зазвичай це весняна стрижка, яка дозволяє відразу вирішити наступні питання. А саме, овець потрібно підстригти і таким чином підготувати до спекотної літньої погоди. Влітку, обтяжені щільною шерстю, тварини погано пасуться, їдять, як наслідок, у них знижується молочність, прирости. Але потрібно врахувати погоду, якщо вона ще дуже холодна, то стрижці приступати поки рано, підстрижені, позбавлені захисту вівці запросто можуть переохолодитися і захворіти. Чому ще важливо обстригти овець до літа? Бо потрібно встигнути до початку літа ектопаразитів, конкретніше, бліх, кліщів, особливо м'ясної мухи, яка, як відомо, відкладає в густе руно свої яйця. Які потім перетворюються в личинки і, паразитуючи в шкірі тварин, викликають сильні дерматити з ділянками некрозу, і наносять істотний матеріальний збиток господарству, як по витратах на лікування, так і псуванням шкур. Крім того, особливо-у суху вітряну погоду забруднюється дрібним сміттям (сміттям) і пилом їх шерстний покрив. І, звичайно ж, овець стрижуть з метою отримання якісної шерсті на продаж.
Як стригти овець? Робити це краще в спеціальних сараях, кошарах, якщо ж на вулиці, під навісом. При цьому повинні бути дотримані наступні правила:
· шерсть у овець повинна бути чистою – якщо немає, і вона сильно забруднена, то їх обов'язково купають. Купку бажано проводити за 7-10 днів до стрижки. Крім того вручну видаляють застряглі в шерсті частини рослин (реп'ях) та іншого сміття, грудки втоптаної вовни в околохвостовой області, черева, ляжек
· шерстний покрив повинен бути повністю сухим – це важливо, так як волога шерсть з працею стрижеться, з'являється ризик травм, як у стригаля, так і у тварини, затуплюється і виходить з ладу інструментарій. Також така шерсть погано зберігатися, втрачає свою кондицію. У зв'язку з цим, як говорилося вище, змушене купають овець заздалегідь за кілька днів до процедури, щоб вони повністю висохли. А якщо йдуть дощі, то отару розташовують у приміщенні та під дощ не випускають
· всі інструменти перевіряють безпосередньо перед початком стрижки, вони повинні бути в повній справності
· припиняють годування овець підлягають стрижці за 10-12 годин до проведеної процедури
Якими інструментами працюють? Вони діляться на ручні ― ножиці http://33korovy.com.ua/g5687652-dlya-strizhki і електричні. Вони відрізняються один від одного, і різниця в продуктивності у них суттєва. Так ручна стрижка з застосуванням ножиць буде тривати довше, може зайняти 25-30 хвилин і більше. Також сам настриг буде дещо менше. Процес машинної стрижки може зайняти в 4-5 рази (і віртуозів своєї справи всього 3-4 хвилини!) і відсоток настригу буде вище. Звичайно, краще всього провести стрижку максимально швидко, щоб не викликати у тварини втоми, потрібно навчитися правильно керувати твариною, впевнено розгортати його в потрібну сторону.
Тут важливо, незалежно від виду обраного інструменту, потрібно уникнути брутального поводження з тваринами (сильних поштовхів, ударів, ударів), так як при цьому часто трапляються травми, що призводять в остаточному підсумку навіть до загибелі овець (запалення очеревини). І ще, коли в процесі стрижки трапляються подряпини або порізи на тілі у тварин, то після закінчення обов'язково обробляють шкіру антисептиками.
Взагалі ж у овцехозяйстве повинен бути розроблений заздалегідь план по остригу овець, який враховує їх вік, кількість, час стрижки і стверджує інструменти, які будуть при цьому використані. Так якщо поголів'я призначене на м'ясо, то треба так розрахувати терміни, щоб з моменту стрижки і до забою пройшло не менше 2-х місяців. За цей час шерсть встигає відрости і разом з м'ясом на продаж піде і шкура.
Тому перед тим як приступити до справи, потрібно детально дізнатися і з'ясувати, як стригти овець, який метод краще застосуємо або більше підходить для вашого господарства і прояснити деякі інші технічні моменти. Для цього радьтеся і отримуйте рекомендації більш досвідчених заводчиків або ж ветеринарів, які можуть дати грамотну консультацію.